By   10 kwietnia 2017
Na pracy większość osób spędza sporą część swojego życia, czasami może to nawet być do kilkunastu w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy bardzo się odbija na reszcie spraw, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie również na zdrowie pracownika.
W momencie gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, czasem wręcz trzeba je zaryzykować. Po pierwsze trzeba wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy też co robi się w pracy. W pierwszym przypadku będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, będzie brakowało jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszym przypadku przeważnie wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się ma stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia mogą się bardzo przydać podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy wielu osób będzie zapewne budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, sporo będzie bowiem zależało od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważną rzeczą będzie również to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad rozmową z profesjonalnym doradcą, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość skorzystania z pomocy.