By   17 marca 2017
<!–more–>W ostatnim czasie właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, obecnie taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja będzie miała miejsce w wielu państwach, a nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Wynika to z kilku przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy z kompletowanie załogi mają przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także inżynierów oraz specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje wiele zawodów. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się również spawacze, stolarze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie hotele i knajpy także łatwo mieć nie będą jeśli chcą znaleźć porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Obecnie bardzo często zauważyć można w dużej ilości branż rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zdobyć nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.