By   16 lutego 2017

Ostatni okres czasu to polepszająca się sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu będzie dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, jaką może napędzić wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w roku 2017 ogólna liczba ludzi nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na ilość bezrobotnych. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania wielu maszyn i urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych profesji i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.