By   25 października 2016


O tym, jak zacznie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w znacznej mierze uzależnione będzie od tego, do jakiej firmy trafi na początku. Dlatego też przez ostatecznym wyborem należy dobrze przemyśleć, czy aby tam na pewno będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. Rzecz jasna nie w każdych okolicznościach będzie możliwość wyboru, ale czasami będzie lepiej dłużej poszukać niż później narzekać na złą decyzję.

W pierwszej kolejności należy trochę się zapoznać z wybraną firmą, sprawdzić jej pozycję rynkową i to, co do tej pory osiągnęła. Trzeba się również zorientować, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. W tym przypadku świetnym źródłem tego typu informacji będą w pierwszej kolejności przeszli i aktualni pracownicy, jacy będą mogli wiele ciekawych rzeczy powiedzieć o miejscu, w jakim są zatrudnieni.

W praktyce podstawowym kryterium w czasie wyboru swojej pierwszej firmy są wypłaty, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że rozpoczynając zarobkową pracę na początku pułap pensji nie będzie zbyt wysoki, ale warto związać się z firmą, jaka będzie dawać ciekawe możliwości.

Lecz w ostatnim czasie rosnąca ilość osób w czasie podjęcia decyzji uwzględnia także aspekty pozapłacowe. I niejednokrotnie to właśnie te dodatki stanowią ważny argument w zachęceniu najlepszych chętnych. Z tego też powodu podczas negocjacji warto zorientować się, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim dobrze się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając zawodową karierę pierwsze lata to czas nauki, to później wielu pracowników zatrzymuje się w miejscu ze swoim rozwojem. Tak więc warto podczas składania dokumentów aplikacyjnych zorientować się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy wybrany pracodawca zapewnia jakieś szkolenia dopasowane do preferencji i potrzeb danej osoby.

Na sam koniec wspomnieć też należy o atmosferze oraz klimacie jakie panują w nowej firmie. Przecież można w niej spędzić dużą część życia, tak więc bardzo dobrze by było, żeby ten czas nie był przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to należy się dowiedzieć, jeśli będzie się poszukiwało swojej pierwszej pracy.