By   6 października 2016


O tym, w jaki sposób będzie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w dużej mierze będzie uzależnione od tego, gdzie się będzie zaczynać po skończeniu nauki. Dlatego też zanim się podejmie ostateczna decyzję warto się dobrze zastanowić, czy tam jednak będzie wymarzone miejsce. Oczywiście nie zawsze wybór będzie możliwy, ale czasami będzie lepiej poszukać odrobinę dłużej niż narzekać później na decyzję, którą się podjęło.

Na samym początku należy zaznajomić się z wybraną firmą, sprawdzić jej pozycję rynkową i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Trzeba się również zorientować, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie warunki pracy w niej panują. W tym przypadku świetnym źródłem tego typu informacji mogą być przede wszystkim aktualni i przeszli pracownicy, którzy mogą wiele ciekawego powiedzieć o miejscu, w którym pracują.

Oczywiście podstawowym kryterium w czasie wyboru swojej pierwszej firmy są pieniądze, i chyba długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Wiadomo, że zaczynając zarobkową pracę początkowo pułap pensji może być niski, lecz warto związać się z firmą, jaka może dać jakieś możliwości.

Jednak w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów w czasie podjęcia ostatecznej decyzji bierze także pod uwagę czynniki pozapłacowe. I niejednokrotnie to takie dodatki właśnie stanowią ważny argument w kuszeniu najlepszych chętnych. Dlatego też podczas negocjacji należy dowiedzieć się, co oferuje dana firma, a w pierwszej kolejności porządnie się zastanowić, które będą ważne i istotne.

O ile rozpoczynając swoją zawodową karierę pierwsze lata to czas intensywnej nauki, to później wielu pracowników może stanąć w miejscu z rozwojem zawodowym. Warto więc przy składaniu swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tej kwestii będą możliwości, czy wybrany pracodawca zapewnia kursy i szkolenia dostosowane do preferencji i potrzeb konkretnej osoby.

Na koniec warto też wspomnieć o klimacie i atmosferze panujących w nowym miejscu pracy. Przecież będzie się w niej spędzać dużą część swojego życia, tak więc byłoby bardzo dobrze, aby czas ten nie był niewdzięcznym i przykrym obowiązkiem. Tak więc i o ten aspekt trzeba się dowiedzieć, jeśli szukać się będzie swojej pierwszej pracy.